Kwiecień 2018

Wykłady mistrzowskie to cykl dwunastu prelekcji, podczas których w przystępny sposób zostanie zaprezentowanych dwanaście prób opisu rzeczywistości ujętych w naukowe opowieści o świecie przedstawianym z perspektywy różnych dyscyplin naukowych (filozofii, pedagogiki, teologii, fizyki, prawa czy sztuki). To spotkania, które rzucając nowe światło na otaczającą nas rzeczywistość, mają pobudzać do myślenia, a tym samym zachęcać do podejmowania własnych starań zrozumienia świata.

Organizowane w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia istnienia Uniwersytetu Śląskiego wykłady mają charakter otwarty. Zaproszenie do wzięcia w nich udziału w sposób szczególny adresowane jest do studentów i pracowników uczelni, a także uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ale uczestniczyć mogą wszyscy zainteresowani proponowaną tematyką.

W kwietniu cykl otwartych wykładów mistrzowskich poprowadzą:

• dr hab. Dagmara Drzazga– dziennikarka i reżyser, od wielu lat związana z oddziałem TVP w Katowicach oraz z Wydziałem Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ,
  • dr Grzegorz Odoj– etnolog i antropolog kultury, pracownik Zakładu Teorii i Studiów Antropologicznych UŚ,
  • a także informatyk i programista dr inż. Roman Simińskiz Zakładu Systemów Informatycznych UŚ.

Prelekcje dr hab. Dagmary Drzazgi to filmowe odkrywanie Śląska. Bohaterami poszczególnych spotkań będą twórcy – zarówno uznani i rozpoznawalni na świecie reżyserzy, jak i młode pokolenie, które dopiero uczy się (lub uczyło się) sztuki opowiadania obrazem.

Dr Grzegorz Odoj zabierze uczestników w świat refleksji antropologicznej. Każde ze spotkań poświęcone będzie innemu problemowi, który zostanie przedstawiony z kilku punktów widzenia. Prelekcje dotyczyć będą m.in. stereotypów i uprzedzeń kulturowych, społeczeństwa masowej konsumpcji czy „animal symbolicum”.

Z kolei wykłady dr. Romana Simińskiego to opowiadania o świecie za pomocą metody zero-jedynkowej. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się: czy programowanie może być wspaniałą przygodą, czym są chmury obliczeniowe, jakie są metody konstruktywnego wykorzystania dużych zbiorów danych, a także czy komputery są od nas inteligentniejsze.

Szczegółowe informacje na temat wykładów mistrzowskich oraz formularze rejestracyjne dostępne są na stronie: www.mistrzowskie.us.edu.pl.