Wrzesień 2019

W dniu 25 września  2019 r. (środa ) na Wydziale Prawa i Administracji odbędzie się  Dzień Otwarty dla licealistów, którego hasłem przewodnim będzie  Prawo a rzeczywistość. Tytułowa problematyka ma z jednej strony wskazywać na potencjalne możliwości pracy zawodowej związane z ukończeniem kierunku Prawo i uzyskaniem tytułu zawodowego prawnika, a z drugiej - ma pokazać jak prawo działa w praktyce.

Adresatem przedsięwzięcia są licealiści szkół z województwa śląskiego będących partnerami Wydziału.

W czasie pierwszego panelu wystąpią praktycy środowisk prawniczych (sędzia, radca prawny, adwokat i prokurator). Będzie miała także miejsce  projekcja filmu (ok.25 min) "Archiwa Palestry - Adwokat dr Roman Hrabar" autorstwa Pawła Matyji (aplikant adwokacki). Film opowiada historię nieznanego adwokata z Katowic, którego życiorys mógłby stać się kanwą filmu fabularnego. Wspomnieć przy tym warto, że dr Roman Hrabar uratował 30.000 polskich dzieci uprowadzonych przez nazistów. Był przy tym pierwszą osobą na świecie, która zdemaskowała kulisy działania zbrodniczych organizacji porywających dzieci, takich jak np. nazistowski Lebensborn.

W drugiej części odbędą się warsztaty, których celem będzie pokazanie młodzieży licealnej meandrów codziennej praktyki prawniczej.

Program Wydarzenia:

g.10:00 - 12:15 aula nr 8

10.00 - uroczyste przywitanie gości przez Pełnomocnika Dziekana WPIA ds. współpracy z liceami ogólnokształcącymi Panią dr Agnieszkę Ziółkowską

10.05 - projekcja filmu promującego Wydział Prawa i Administracji

10.15 - wystąpienie Pana Prof. dr hab. Krystiana Markiewicza ( sędzia (SSO) i przewodniczący Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia) pt. "Blaski i cienie pracy sędziego"

10.45 - wystąpienie Pana Grzegorza Chyckiego  (radca prawny) pt. "Specyfika pracy radcy prawnego”

11.15 - wystąpienie adwokatów: Pani Magdaleny Stryji i Pani Ewy Labochy - Pietras pt. " Adwokat nie jedno ma imię"

11.45- wystąpienie Pani dr Katarzyny Sychty (prokurator) pt. "Rola prokuratora w trakcie rozprawy sądowej"

12:15 - 12:30 przerwa

12:30-13:30 warsztaty ( z podziałem na grupy tematyczne)

Warsztaty rozpocznie przywitanie licealistów przez Pełnomocnika Dziekana WPIA ds. koordynacji kół naukowych Pana dra Grzegorza Nanckę:

Koło Prawa Własności Intelektualnej: „Jestem artystą. Jak łamane są moje prawa?” aula 5, max. 50 osób

Koło Naukowe Prawa Rodzinnego: „Alimentacja w rodzinie” aula 6, max. 50 osób

ELSA - ELSA High School : Quizy prawne sala 2.25, max. 30 osób

Koło Naukowe Prawa Karnego Procesowego IUSTITIA : „Zakazy dowodowe” aula 1,  max. 50 osób

Koło Naukowe Prawa Pracy „Opus per laborem” : „Tajniki umowy o pracę” -aula 7, max. 50 osób

Koło Naukowe Prawa Rzymskiego i Porównawczego: „Prawo rzymskie a świat współczesny"- aula 3, max. 50 osób

Koło Naukowe Prawa Międzynarodowego Publicznego i Prawa Europejskiego IUS GENTIUM :  "Dlaczego prawa człowieka są stale naruszane?" aula 8, max. 50 osób

Zgłoszenia wraz ze wskazaniem liczby uczestników oraz wybranego warsztatu prosimy adresować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  do 20 września 2019 r.

w imieniu wszystkich współorganizatorów

Agnieszka Ziółkowska