• Wirtualny dzień otwarty
  • 2020.05.28-uodo
  • 2020.06.30-Erasmus
  • 2020.05.10-szkola-chinska

Prawniku! Ucz się chińskiego !

Maria ŁabnoJoanna Zielińska (doktorantki WPiA Uniwersytetu Śląskiego), wraz z Pawłem Czugą (absolwent WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego) zajęli I miejsce w Konkursie Arbitrażowym Lewiatan organizowanym przez Sąd Arbitrażowy przy Konfederacji Lewiatan oraz Young Arbitration Practitioners in Poland (YAPP). Konkurs okazał się ogromnym sukcesem dla naszego Uniwersytetu – w klasyfikacji indywidualnej pani Joanna Zielińska zajęła II miejsce!

Maria Łabno, Joanna Zielińska oraz Paweł Czuga reprezentując Okręgową Radę Adwokacką w Katowicach w drodze do finałów części ustnej Konkursu pokonali drużyny składające się z aplikantów adwokackich oraz radcowskich z całej Polski. Podczas samej rozprawy finałowej przed znakomitym Zespołem Orzekającym w składzie dr Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz prof. Wojciech Kocot i prof. Marek Michalski, drużyna z Katowic pokonała aplikantów z Warszawy.

Warto przypomnieć, że Maria Łabno oraz Joanna Zielińska są trenerkami drużyny studentów WPiA UŚ do międzynarodowego konkursu arbitrażowego typu moot court - Willem C. Vis Moot.

KAL jest pierwszym konkursem typu moot court adresowanym do aplikantów w Polsce. Składa się z dwóch etapów - pisemnego oraz ustnego. Etap pisemny polega na wniesieniu pozwu oraz odpowiedzi na pozew. Podczas etapu ustnego, uczestnicy Konkursu wcielają się w role pełnomocników procesowych stron, opracowują strategię prowadzenia sprawy i reprezentują strony podczas symulowanych rozpraw. Tegoroczny kazus dotyczył sporu z zakresu prawa spółek i transakcji M&A. Spór powstał w związku z niewykonaniem przez jedną ze stron zobowiązania do objęcia nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

To już kolejny sukces absolwentów WPiA UŚ podczas tego konkursu – jego pierwszą edycję w 2012 r. wygrała Alicja Zielińska oraz Paweł Kwiatkowski.

Serdecznie gratulujemy!

Więcej informacji, w tym tegoroczny kazus konkursowy, znajduje się na stronie: http://www.sadarbitrazowy.org.pl/pl/kal2014