• Wirtualny dzień otwarty
 • Zasady przeprowadzania egzaminów i zaliczeń w semestrze letnim roku akademickiego 2019/2020 z wykorzystaniem metod i technik komunikacji na odległość na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
 • 2020.05.15-rektor.jpg
 • Powołanie Centrum Prawa Designu, Mody i Reklamy
 • spam
 • 06.05.20 Rekrutacja
 • wazny komunikat dziekana
 • Zasady realizacji zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
 • 2020.05.31-oplaty
 • Akcja #UŚwspiera
 • 2020.05.28-uodo
 • 2020.06.30-Erasmus
 • 2019.11.18-Stanowisko Wydziału
 • 2020.05.10-szkola-chinska

  Uwaga! Wszystkie wyjazdy studentów za granicę są wstrzymane do odwołania zgodnie z komunikatem JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego dostępnego na stronie internetowej Uniwersytetu Śląskiego.

 • moot court

  Uwaga! Wszystkie wyjazdy studentów za granicę są wstrzymane do odwołania zgodnie z komunikatem JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego dostępnego na stronie internetowej Uniwersytetu Śląskiego.

 • Prawniku Ucz się chińskiego ZAPISY WKRÓTCE. bez daty

  Prawniku! Ucz się chińskiego !

 • 3 miejsce WPIA
 • WYDZIAŁ PRAWA I AMINISTRACJI UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO Z KATEGORIĄ A
 • Granty do odwołania
Zmiana rozmiaru tekstu:

Kolejne sukcesy Drużyny Vis Moot UŚ, czyli sprawozdanie z 20 Edycji Konkursu Willem C. Vis Moot

Szanowna Społeczności Akademicka: Sukcesy Drużyny Vis Moot UŚ BIS czyli...:

-àPowrót z „Odsieczy Wiedeńskiej” – 20th Willem C. Vis Moot

W Wielki Piątek, 29 marca 2013, Drużyna Vis Moot Team Silesia, powróciła z Wiednia, gdzie od 21 marca do 29 marca 2013 odbywał się Wielki Finał do międzynarodowego konkursu 20th Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot.

Z radością pragniemy poinformować, iż Drużyna osiągnęła w tym roku liczne sukcesy, które mamy nadzieję, iż nie tylko dla Nas ale i dla Państwa staną się powodem do dumy.

Drużyna przywiozła dwie prestiżowe nagrody!

Pierwsza z nich to indywidualne wyróżnienie –Honorable mention” w kategorii Martin Domke Award dla Alicji Wolny, co oznacza, iż Alicja znalazła się w prestiżowej grupie najlepszych mówców. Warto podkreślić, że ocenianych było ok. 600 uczestników konkursu reprezentujących uniwersytety z całego świata, w tym także z państw anglojęzycznych - Stanów Zjednoczonych (w tym z czołowych światowych uczelni tj. Harward czy Yale University),  Wielkiej Brytanii oraz Australii.

Druga z nagród to wyróżnienie dla całej Drużyny – „Honorable mention” w kategorii Peter Sanders Award. Tym samym pismo procesowe powoda przygotowane przez Drużynę reprezentująca Uniwersytet Śląski ocenione zostało jako jedno z najlepszych spośród prawie 300 prac nadesłanych przez uniwersytety z całego świata!

Sukcesy były naszym udziałem także podczas pre-moots. Reprezentując naszą Drużynę podczas konkursu w Pradze – Maria Łabno otrzymała I miejsce w kategorii „Best Speaker wyprzedzając mówców m.in. z Niemiec, Finlandii, Czech czy Rosji. 

W skład Drużyny UŚ weszło 11 uczestników, studentów Wydziału Prawa i Administracji  Uniwersytetu Śląskiego: Angelika Bednarska, Małgorzata, Cholewa, Bartosz Kubista, Łukasz Kuchta, Łukasz Kuś, Małgorzata Lubelska, Maria Łabno, Piotr Maławski, Joanna Wanat , Alicja Wolny , oraz 5 trenerów: Bartosz Krupa, Sławomir Lebioda, Małgorzata Pohl, Alicja Zielińska, Joanna Zielińska.

Patronem naukowym był Prof. dr. hab. Maksymilian Pazdan, opiekunem naukowym Prof. UŚ dr hab. Ewa Rott-Pietrzyk, a patronat ogólny objęła Katedra Para Cywilnego i Prywatnego Międzynarodowego.

Z polskich drużyn biorących udział w konkursie (5 polskich universytetów), jedynie Uniwersytet Śląski zdobył wyróżnienie za pismo procesowe i indywidualne wyróżnienie! To ogromny sukces!!!

W ustnych rundach generalnych (symulacji rozprawy przed sądem arbitrażowym prowadzonej w języku angielskim) UŚ reprezentowały:

Pani Maria Łabno

Pani Żaneta Rogoń

Pani Alicja Wolny

W każdej rundzie reprezentowały UŚ dwie osoby: jedna podnosząca argumenty procesowe, druga odnoszące się do kontraktu i konwencji wiedeńskiej o międzynarodowej sprzedaży towarów (CISG).

Pani Maria Łabno, reprezentowała UŚ we wszystkich 4 rundach generalnych, podnosząc argumenty odnoszące się do kontraktu i CISG.

Pani Żaneta Rogoń i Pani Alicja Wolny, reprezentowały UŚ na zmianę po 2 razy.

W tym roku w rundach generalnych Drużyna zmierzyła się z:

 • University of Geneva,
 • McGill University (Kanada)
 • Government Law College Mumbai (indyjski stan Maharasztra)
 • Benjamin N Cardozo School of Law (USA)

Gratulujemy Drużynie wielkiego sukcesu i Pani Alicji Wolny umiejętności adwokackich!

Gratulacje dla wszytskich wielkich mówców, którzy dzielnie reprezentowali UŚ i WPiA w tych 'Wielkich Bojach Wiedeńskich'!

We are proud of you! :-)

Vis Moot jest jednym z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów organizowanym dla studentów prawa na świecie. Konkurs często nazywany jest „Olimpiadą studentów prawa”- w 20 edycji konkursu Willem C. Vis brało udział prawie 300 drużyn z 67 krajów świata. Konkurs na wszystkich etapach odbywa się w języku angielskim.

Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot”  zasługuje na najwyższą uwagę. Sytuuje on Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w charakterze równorzędnego partnera dla wydziałów prawa najlepszych uniwersytetów z całego świata.

Udział studentów WPiA UŚ w Konkursie daje szansę rozwijania wiedzy i umiejętności, obycia w międzynarodowym świecie praktyki i nauki prawa. Dzięki konkursowi studenci mogą poznać swoich rówieśników z całego świata, a także nawiązać pierwsze naukowe oraz zawodowe kontakty. Takie doświadczenie jest bez wątpienia bardzo przydatne dla studentów, to doświadczenie które daje mocne fundamenty kariery młodego prawnika i zwiększa jego szanse. Istotne jest też to, że dobrze przygotowana i odnosząca sukcesy drużyna jest dobrą wizytówką Wydziału i całego Uniwersytetu Śląskiego, co niewątpliwie służy jego promocji, jako znaczącego i ważnego ośrodka akademickiego.

Jest tyle osób, którym należy podziękować za pomoc w naszych bojach!

 • Dziękujemy naszemu Opiekunowi Naukowemu, Pani Prof. UŚ dr hab. Ewie Rott- Pietrzyk. Oprócz cennej pomocy merytorycznej, dziękujemy jej za ogrom pozytywnej energii i wiary w nas, co dodawało nam skrzydeł!
 • Dziękujemy Profesorowi dr hab. Maksymilianowi Pazdanowi za objęcie Patronatu Naukowego nad naszą Drużyną.
 • Dziękujemy Profesorowi dr hab. Wojciechowi Popiołkowi i Katedrze Prawa Cywilnego i Prywatnego Międzynarodowego za to, że nie wahał się przyjąć nas pod skrzydła Katedry i za trzymanie za nas kciuków.
 • Dziękujemy naszemu Dziekanowi Profesorowi dr hab. Czesławowi Martyczowi, za wielkie i wyjątkowe wsparcie, także finansowe!
 • Dziękujemy Fundacji Facultas Iuridica i Sponsorom, bez których wsparcia wyjazdy przygotowawcze oraz wyjazd do Wiednia nie byłyby możliwe!
 • Dziękujemy Kancelarii Linklaters Wiśniewski i Wspólnicy.
 • Szczególne podziękowania należą się także Kancelarii A.D.P. Popiołek, Adwokaci i Doradcy.
 • Pragniemy podziękować Salans FMC SNR Denton Oleszczuk Sp. K.
 • Dziękujemy Kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak – Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Spółka Komandytowa.
 • Szczególne podziękowania i wyrazy szacunku dla Szanownego Pana Profesora Adama Gierka, posła do Parlamentu Europejskiego!
 • Wielkie podziękowania również dla Kancelarii GFKK Grzybczyk, Kałuża, Kamiński i Partnerzy Radcy Prawni Spółka Partnerska oraz Kancelarii Radców Prawnych Machcińska i Partnerzy!
 • Dziękujemy Kancelarii Wardyńscy i Wspólnicy sp.k.!
 • Serdeczne podziękowania dla Tomasza Andrzeja Kordysa, naszego wspaniałego kolegi i przyjaciela Drużyny Vis UŚ, za przeprowadzenie profesjonalnych zajęć z retoryki i za professional remarks podczas pre-moot w Pradze! Überthanks! ;-)
 • Drużyna ma zaszczyt podziękować Panu Nickowi Faulknerowi! Dziękujemy za współpracę, nieocenioną pomoc i cierpliwość okazaną nam w części pisemnej Konkursu. Pan Faulkner jest profesjonalnym proofreaderem, z którego pomocy korzystają przedstawiciele nauki i praktyki w Polsce. We feel privileged, thank you Nick! ;-)
 • Dziękujemy naszym Drogim Fotografom, bez których nie mielibyśmy tak wspaniałych i profesjonalnych zdjęć! Wyrazy uznania i podziękowania dla naszych przyjaciół Drużyny Vis UŚ: Eweliny WyrazAlana Altdorf’a. 
 • Last but not least, Ogromne Podziękowania dla Trenerów Drużyny! Dziękujemy Bartoszowi Krupie, Sławomirowi Lebiodzie, Małgorzacie Pohl, Alicji Zielińskiej, oraz Joannie Zielińskiej. Dziękujemy za niezliczone kilo-godziny Waszego cennego czasu oddanego nam pro publico bono!
 • Dziękujemy pracownikom Wydziału Prawa i Administracji UŚ oraz Paniom i Panom - pracownikom Ochrony, za wyrozumiałość, kiedy to po ciężkiej pracy nie raz opuszczaliśmy Wydział w godzinach nocnych, gdy wszyscy porządni ludzie już śpią …
 • Dziękujemy wielu innym, którzy wspierali nas i pomagali nam! Dziękujemy Wam wszystkim za wsparcie, za wiarę w nas, trzymanie kciuków!

Ø  Zapraszamy do polubienia naszej Drużyna na Facebook’u, znajdziecie nas wpisując w wyszukiwarkę fb: Vis Moot Team Silesia.

GRATULACJE DRUŻYNO VIS MOOT UŚ!!!

Serdecznie pozdrawiamy i do zobaczenia w następnej, dwudziestej pierwszej edycji Willem C. Vis Moot!

:-)