W Instytucie Prawa Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (China Academy of Social Sciences - CASS) w Pekinie 25 kwietnia 2019 roku odbyło się IV Chińsko-Polskie Seminarium Prawa Porównawczego (4th Sino-Polish Seminar on Comparative Law). Seminarium to obejmowało zagadnienia prawa umów, ujęte pod tytułem: The Theory and Practice of Contract Law. Delegacja Wydziału Prawa i Administracji wzięła udział w VI Seminarium na zaproszenie władz wydziałów prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz działającego przy UW Polskiego Centrum Prawa i Gospodarki Chin (Polish Research Centre for Law and Economy of China).

W seminarium tym oprócz uczonych z CASS wzięli udział profesorowie następujących pekińskich uniwersytetów: Tsinghua University, China University of Political Science and Law oraz University of International Business and Economics. Polskę reprezentowali akademicy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Delegacji polskiej przewodniczyli dziekani: Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagielońskiego - prof. Jerzy Pisuliński i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego - prof. Toamsz Giaro oraz prof. Ewa Rott-Pietrzyk (jako pełnomocnik Dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach). W skład delegacji z WPiA UŚ weszły nadto: dr. Anna Lichosik i dr. Małgorzata Pohl-Michałek.

Następnego dnia, 26 kwietnia 2019 roku, w siedzibie Instytutu Prawa Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (CASS) w Pekinie doszło do spotkania polskiej delegacji z organizatorami konferencji, poświęconego dalszym kierunkom wzajemnej współpracy, do której został właśnie włączony Uniwersytet Śląski w Katowicach. Intencją stron jest dołączenie naszego Uniwersytetu do wielostronnej umowy, którą związane są: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski i Chińska Akademia Nauk Społecznych (CASS) w zakresie działań wydziałów prawa uniwersytetów ze strony polskiej i Wydziału Prawa CASS, który na spotkaniu reprezentował m.in. prof. MO Jihong (Dyrektor Instytutu Prawa Międzynarodowego CASS), prof. XIE Hongfei (Kierownik Katedry Prawa Cywilnego, CASS), prof. Prof. XIE Zengyi (Kierownik Katedry Administracji i Spraw Zagranicznych).

Tego samego dnia odbyło się także spotkanie delegacji polskiej z władzami i przedstawicielami China University of Political Science and Law – CUPL, m.in. z prof. LIU Fei (Chinese Co-Dean, China-EU School of Law), prof. ZHU Weiyi (College of Comparative Law), Associate Prof. ZHU Mingzhe (College of Comparative Law). W czasie tego spotkania zaproponowano delegacji z Wydziału Prawa i Administracji UŚ nawiązanie współpracy z tym znaczącym w Chinach ośrodkiem akademickim. W planach jest także zawarcie umowy bilateralnej między Uniwersytetem Śląskim w Katowicach a China University of Political Science and Law w zakresie działalności dotyczącej prawa.

Kolejnego dnia, 27 kwietnia 2019 roku, odbyły się spotkania z przedstawicielami dotychczasowego pekińskiego partnera Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, tj. Beijing Foreign Studies University (BFSU), tj. Dziekanami School of Law, tj. z prof. Wan Meng’iem i prof. Dong Yan’em ze oraz Kierowniczką Katedry Języka Polskiego prof. Li Yinan. Na spotkaniach tych omówiono dalsze etapy wzajemnej współpracy, m.in. finalizację wydania w Pekinie trzyjęzycznej (polsko-angielsko-chińskiej) książki pt. Legislative guide to investment in Poland, red. Wan Meng, Rafał Blicharz, Ewa Rott-Pietrzyk oraz przygotowanie wspólnego projektu naukowego prawników łącznie z filologami ze strony Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z jednej strony i Beijing Foreign Studies University z drugiej. W spotkaniu z władzami School of Law BFSU uczestniczył także ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier, jako przedstawiciel Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr. Piotr Grzebyk, reprezentujący Uniwersytet Warszawski oraz Centrum Prawa i Gospodarki Chin UW. Z kolei w spotkaniu w Katedrze Języka Polskiego BFSU wzięli również udział studenci Wydziału Prawa i Administracji UŚ: Weronika Żebrowska, Paweł Wowra oraz Jakub Zwierzchowski, studiujący obecnie na Beijing Foreign Studies University chińskie prawo oraz język chiński.

8 polscy i chinscy uczestnicy w rozmowach o przyszlej wspolpracy

1 temat konferencji

Program IV seminarium chińsko-polskiego, 25 kwietnia 2019 roku:

09:00-09:30  Opening Ceremony

Chairperson: Dr. Chen Guoping, Deputy Director of Institute of Law, CASS

Speakers:

1: Prof. Tomasz Giaro, Dean of Faculty of Law and Administration, University of Warsaw

2:Prof. Jerzy Pisuliński, Dean of Faculty of Law, Jagiellonian University

3: Prof. Chen Su, CASS Member and Director of Institute of Law, CASS

09:45-12:00  Session One  Status and Principles of Contract Law

Chinese Moderator: Prof. Mo Jihong, Director of Institute of International Law, CASS

Polish Moderator: Prof. Jerzy Pisuliński,Dean of Faculty of Law, Jagiellonian University