Koło Naukowe Bezpieczeństwa Wewnętrznego zostało powołane do życia w kwietniu 2015 roku i działa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Inicjatywa ta powstała z chęci zrzeszenia osób zainteresowanych szeroko pojętą tematyką z zakresu nauki o bezpieczeństwie i obronności oraz zagadnień prawnych z nią związanych. Poprzez spotkania, wyjazdy, czy warsztaty chcemy poszerzać wiedzę, zdobywać umiejętności praktyczne i zachęcać do dyskusji nad aktualnymi problemami oraz zapoznawać się z funkcjonowaniem i działalnością poszczególnych służb mundurowych.

Logo KNBW HD

Wśród inicjatyw, w których mieliśmy okazję brać już udział, należałoby wymienić wycieczkę do Szkoły Policji w Katowicach, Ogólnopolskie Dni Praktyk Prawniczych, czy konferencje naukowe:

• „Użycie broni palnej jako środka przymusu bezpośredniego. Aspekty prawne”

• „Prywatyzacja zadań policyjnych. Korzyści i niebezpieczeństwa”.

Gościliśmy również w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, gdzie, oprócz zwiedzania jednostki, wzięliśmy udział w konferencji naukowej „Bezpieczeństwo personalne a bezpieczeństwo strukturalne. Ochrona zdrowia i życia podstawą bezpieczeństwa osoby”. Nawiązaliśmy również współpracę z tamtejszym Naukowym Kołem Psychologicznych Aspektów Bezpieczeństwa.

Dodatkowo, wraz ze Stowarzyszeniem ELSA Katowice, zorganizowaliśmy jedną z odsłon Prawniczej Akademii Filmowej. Projekcję filmu "Krwawa Niedziela" poprzedziła prelekcja mgr Przemysława Piątka - przedstawiciela Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

W dniu 9.12.2015r. wraz z Kołem Naukowym Publicznego Prawa Gospodarczego UŚ udało nam się zorganizować naszą pierwszą, studencką konferencję naukową „Prawo broni i materiałów wybuchowych”, gdzie gościem specjalnym był Pan Krzysztof Rymski – prezes Śląskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

W przyszłości, mamy nadzieję rozwijać współpracę nawiązaną z Ośrodkiem Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu oraz Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.

Opiekun Naukowy: dr Robert Netczuk

Kontakt:

• funpage: https://www.facebook.com/KNBW.US/

Zainteresowanych serdecznie zapraszamy, a w przypadku pytań - prosimy o kontakt.