Koło Naukowe Prawa Cywilnego „Sapere aude!” rozpoczęło działalność w semestrze zimowym roku akademickiego 2009/2010. Formalnie funkcjonuje od 30.11.2009r. decyzją Prorektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Barbary Kożusznik. Początkowo liczyło 14 osób, będących jednocześnie jego założycielami. Warto wspomnieć o inicjatorkach założenia Koła Naukowego- Anicie Strzebińczyk, pełniącej obecnie funkcję Asystenta Opiekuna Koła oraz Klaudii Gajek.

Zakres tematyczny w jakim poruszają się uczestnicy spotkań Koła Naukowego oscyluje wokół  szeroko pojętego prawa cywilnego. Celem Koła nie jest narzucanie z góry utartych schematów, ale oddanie inicjatywy w ręce aktywnych członków, pozwalając im kreować innowacyjne tematy i wprowadzać w życie nowatorskie  projekty.

Tematy poruszane na spotkaniach Koła, organizowane średnio raz w miesiącu, proponowane są przez uczestników, bądź sympatyków Koła. Prócz samych uczestników „Sapere Aude” często przyciąga gości, zachęconych nietuzinkowym wyborem tematyki spotkań. Uczestniczenie w naszej organizacji studenckiej pozwala na szerokie poszerzenie wachlarza swoich umiejętności i wiedzy, czyniąc z nas „ekspertów” w teorii, a także w praktyce cywilistycznej.

Nieprzypadkowo dobrana została nazwa Koła, będąca łacińską sentencją autorstwa Horacego, oznaczająca w  dosłownym tłumaczeniu „miej odwagę posługiwać się własną mądrością”.

Członkowie Koła stają przed możliwością uczestniczenia w licznych inicjatywach takich jak:

•        spotkania Członków Koła;
•        konferencje naukowe, zarówno na szczeblu krajowym jak i międzynarodowym;
•        projekt „Studenci uczniom”;
•        spotkania z interesującymi osobami (jak np. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, prawnicy-praktycy)

Koło Naukowe Prawa Cywilnego działa w ramach Uniwersytetu Śląskiego, na Wydziale Prawa i Administracji przy Katedrze Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego.

Opiekunem naukowym Koła jest Pani prof. dr hab. Ewa Rott-Pietrzyk.

Asystentem Opiekuna Koła jest mgr Anita Strzebińczyk.

Władze Koła w roku akademickim 2016/2017

Prezes: