Drużyna Uniwersytetu Śląskiego w składzie: Paweł Czarnota (WPiA UŚ), Zbigniew Pakleza, Krystian Kuźmicz, Jacek Szwed (kapitan), Joanna Worek, Daniel Frączek, Karina Szczepkowska-Horowska, Agata Halamus, Konrad Graczyk (trener-kierownik, WPiA UŚ) zdobyła tytuł Akademickiego Wicemistrza Polski w szachach w roku akademickim 2012/2013!

Akademickie Mistrzostwa Polski odbywały się w Hotelu Qubus Prestige w Katowicach w dniach 11-13 stycznia 2013r. W piątek i sobotę rywalizowano w klasyfikacji indywidualnej, a następnie w rozgrywkach drużynowych.

W klasyfikacji indywidualnej kobiet największy sukces odniosła reprezentująca naszą uczelnię Joanna Worek, zdobywając II miejsce w kategorii uniwersytetów.

Największym zainteresowaniem, jak co roku, cieszył się turniej drużynowy. Wzięło w nim udział 37 drużyn z całej Polski, reprezentowanych przez 260 zawodników! Rywalizowano na dystansie 9 rund, a tempo gry wynosiło 15 minut na zawodnika plus 5 sekund za wykonany ruch. Teoretycznie ze względu na dodawany czas partia szachowa mogłaby trwać wiecznie, ale do tego nie doszło. Obsada turnieju była wyśmienita – znalazła się tutaj czołówka polskich szachistów, osiągających sukcesy na arenie międzynarodowej. Wyrazem tego niech będzie statystyka: w turnieju wystąpiło 10 arcymistrzów (najwyższy tytuł szachowy), 16 mistrzów międzynarodowych i 11 mistrzów FIDE.

Pierwsze miejsce w zawodach zdobyła drużyna Akademii Leona Koźmińskiego, zdobywając komplet punktów. Drużyna Uniwersytetu Śląskiego przegrała minimalnie z późniejszym mistrzem 3,5 do 2,5 punkta w piątej rundzie, o czym zadecydowała świetna forma grającego na pierwszej szachownicy w Akademii Leona Koźmińskiego arcymistrza Grzegorza Gajewskiego (komplet punktów!) oraz arcymistrzyni Katarzyny Tomy (również komplet punktów!).

Nasza drużyna zapewniła sobie II miejsce w zawodach i tytuł wicemistrza dzięki zwycięstwu w trzech ostatnich meczach z drużynami Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Trzecie miejsce zajęła drużyna Uniwersytetu Warszawskiego.

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratuluję i dziękuję za świetny turniej.
Konrad Graczyk
Kierownik Sekcji Szachowej AZS UŚ