ajanoszAnna Janosz (doktorantka w Katedrze Publicznego Prawa Gospodarczego) zdobyła I miejsce w finale prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu Prawa energetycznego – ,,Prawo z energią” organizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poznań pod patronatem kancelarii CMS Cameron McKenna, Enea S.A. oraz Urzędu Regulacji Energetyki i Krajowej Izby Gospodarczej.

Podczas Gali Finałowej konkursu, która odbyła się 27 kwietnia 2016r. w Poznaniu pięcioro najlepszych finalistów, których prace konkursowe zostały zakwalifikowane do ścisłego finału miało okazję przedstawić prezentację odpowiadającą wcześniej przygotowanej pracy. Po każdym wystąpieniu publiczność oraz Rada Naukowa konkursu zadawała pytania w zakresie przedstawionej prezentacji.

Następnie w ramach testu sprawdzono ogólną wiedzę uczestników z zakresu Ustawy - Prawo energetyczne, Ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz Rozporządzenia PE i Rady UE nr 713/2009.

W skład Rady Naukowej Konkursu weszli:

• dr Piotr Lissoń (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu),

• Radca prawny Karolina Siedlik (Szef zespołu energetyki CMS Polska),

• Radca prawny Piotr Ciołkowski (Partner CMS Polska),

• Radca prawny Agata Jaskulska (Biuro Prawne Enea S.A.),

• Radca prawny Adam Wawrzynowicz (wspólnik zarządzający, Kancelaria Wawrzynowicz & Wspólnicy sp. k.)

• Witold Szwagrun (Redaktor Naczelny Portalu CIRE.pl)

Jury przewodniczył Prof. UAM dr hab. Krystian Ziemski (Kancelaria Ziemski & Partners).

Praca konkursowa opracowana przez Annę Janosz oraz finałowe wystąpienie dotyczyło: ,,Systemu nadzoru nad hurtowym obrotem produktami energetycznymi (,,REMIT”) w świetle aktualnych przepisów prawnych (na przykładzie energii elektrycznej lub gazu)”.

Anna Janosz osiągnęła najwyższą liczbę punktów, stanowiącą sumę punktów uzyskanych pierwszej i drugiej turze Gali Finałowej. Kolejne miejsca zajęli: Wojciech Szopiński (Uniwersytet A. Mickiewicza), Adrian Król (Uniwersytet Warszawski), Oskar Skibiński (Uniwersytet A. Mickiewicza), Anna Mańko (Uniwersytet Jagielloński).

Zwyciężczyni oprócz nagrody finansowej ufundowanej przez ENEA S.A., otrzymała również możliwość publikacji pracy w Przeglądzie Prawniczym Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz na CIRE.PL a także płatny staż w kancelarii CMS Cameron McKenna w Warszawie.

CMS jest międzynarodową kancelarią świadczącą kompleksowe doradztwo prawne w 33 krajach. Zespół doradztwa dla sektora energetycznego CMS w Warszawie liczy ponad 20 prawników. W 2016r. kancelaria otrzymała prestiżowe pierwsze miejsce w Rankingu kancelarii regulacyjnych Polityki Insight 2016 w kategorii „Energetyka”. Klientami kancelarii są największe spółki z kluczowych sektorów gospodarki. W ubiegłym roku CMS doradzała przy największym przejęciu w energetyce w ciągu minionego roku (nabyciu PKP Energetyka przez CVC Capital Partners, wartość transakcji 477 mln euro).

Szczegółowe informacje o Konkursie ,,Prawo z energia” dostępne są na Facebooku oraz stronie:

Anna Janosz jest pierwszą kobietą, która wygrała finał konkursu z prawa energetycznego. Opiekunem naukowy Anny Janosz jest dr. hab. Mirosław Pawełczyk.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !